HangugTokii
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Güney Kore'de Burslu Eğitim

S-) Güney Kore'de Burslu Eğitim

Mesaj  ~SHAWee~ Cuma Ara. 02, 2011 2:32 pm

Öncelikle bir başka ülkede eğitim görmenin zor olduğu kadar güzel yanları da var. Zor yanlarının içinde bambaşka bir kültürün içinde olmanız ve başınızın çaresine yine kendi başınıza bakmanız... Bunlardan önce elbette o ülkede olmanız gerek... Bunun için de başvuru yapmanız gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamış olmanız vb.

Güney Kore'de, G. Kore devleti bursu ile eğitim için (lisans veya yüksek lisans-Master veya Doktora-)öncelikle G. Kore elçiliğine gidip başvuru evraklarını almanız gerekli. İstanbul'da bulunan konsolosluktan da bu bilgileri edinebilirsiniz fakat, birkaç arkadaşımın yaşadığı deneyim üzerine Ankara'daki elçiliğin daha bilgili ve içerikli destekte bulunduğu kanısına vardık, sanırım elçilik bu konuda daha tecrübeli.

Türkiye'den daha önce ve genellikle G. Kore'ye eğitim için gidenlerin çoğu Kore dili ve edebiyatı okuyan öğrenciler iken şimdi diğer bölümlerden de gidenlerin arttığı belirtilmekte. Özellikle Kore eğitime çok destek veriyor ve eksiklikleri hızlı bir şekilde gidermeye çalışıyorlar. Özellikle mühendislik, fizik, kimya, biyoloji vb. bölümlerde teknik açıdan eksiklikleri, yine bu bölümlerde okuyan dünyanın çeşitli yerlerinden arkadaşlarımın dediğine göre yok denecek kadar az. Bu bölümlerden olanlar genelde laboratuvarlarda çalışıyorlar ve günlerinin çoğunu çalışarak geçiriyorlar. Eğitimin içeriği ve kalitesi konusunda çok birşey diyemeyeceğim, ama Kore'nin hızlı ilerlemesi göz önüne alındığında doğru yapılan birşeyler var diye düşünmemek de elde değil.

Başvuru için gerekli belgeler: (değişmiş olabilir, siz yine de elçiliğe danışın)
Diploma(ları)nızın aslı gibidir onaylı fotokopisi
Transkript
Referans mektubu
Niyet mektubu
Çalışma konunuz (emin olmamakla birlikte yüksek lisans için)
Başvuru formu
Sağlık raporu
İngilizce dil belgesi

G. Kore elçiliğinin bilgileri:
Kançılarya:Alaçam Sok. No.5, 06690, Çankaya, Ankara
Telefon: 468 48 21~23 – 467 74 49 – 427 17 43
Faks: 468 22 79
turkey@mofat.go.kr
Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09:00-12:30 / 14:00-17:00

~SHAWee~
~SHAWee~
Admin